Na návšteve v Arónia TEKOV

Na návšteve v Arónia TEKOV

Moje putovanie po západnom Slovensku stále pokračuje, pretože sú tu miesta, ktoré sú naozaj jedinečné, a vyrábajú produkty, ktoré sú naozaj výnimočné. Dnes vám chcem predstavi​ť Aróniu TEKOV a pozývam vás na malú prehliadku ich farmy.

Je to firma, ktorej sa venuje celá rodina Tanyasiovcov, ktorá sa pestovaním arónie zaoberá od roku 2013. Zároveň aj vyrábajú jedinečné produkty. Napríklad šťavu, čaj, džem či dokonca víno. Všetko je výlučne z vlastnej produkcie, a ich výrobky sa dokoncia pýšia nálepkou „Regionálny produkt Pohronie“.

Aj arónia patrí medzi SUPERPOTRAVINY, pretože je extrémne zdravá a obsahuje veľa prospešných látok. Obsahujú veľa vitamínu C, mangánu, minerálov a niektoré články uvádzajú, že zo všetkého ovocia obsahujú najviac antioxidantov, najmä polyfenolov a flavonoidov. Tieto látky sú extrémne dôležité v boji proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobovať mnohé chornické ochorenia. A arónia obsahuje aj rutín, ktorý je mimoriadne dôležitý pre naše cievy!

Arónia čiernoplodá je ker. Tu, v Starom Tekove, ich majú takto pekne zasadené v jednotlivých radoch. Sú pomerne mladé, a tak ich nie je potrebné vôbec hnojiť ani striekať proti parazitom. Najväčší škodca sú tu vtáky – škorce, ktoré si rady na plodoch arónie pochutnávajú. V sade majú dokonca vlastnú malú meteo stanicu, pomocou ktorej monitorujú množstvo zrážok. Arónia totiž potrebuje dosť vody, a v prípade, že jej je málo, tak sad zavlažujú. Hneď po ručnom zbere arónie sa plody spracujú na špeciálnom lise, ktorý z bobúľ vylisuje šťavu. Keďže sú plody veľmi malé, nie je jednoduché z nich získať šťavu. Aby šťava neskysla, musí byť mierne pasterizovaná.

Medzi ich novinky patrí aróniový čaj ochutený bylinkami, ktoré si pestujú na svojej záhrade. Je tak zabezpečená absolútne kontrola nad výsledným produktom.

Arónia je rastlina s obrovským potenciálom pre naše zdravie, a je obrovská škoda, že sa jej pestovaniu venuje len veľmi málo firiem. Tu, v Starom Tekove, rozhodne vedia, aká je arónia úžasná, a aj preto sa jej pestovaniu dlhé roky s láskou venujú. Aj tieto úžasné výrobky môžete vyhrať v mojej veľkej letnej súťaži a vyskúšať benefity arónie na vlastnej koži.

O Lokálžrawetz