GUDEN GUDEN: Ako sa vyrábajú jediné poctivé kúpeľné oplátky na Slovensku?

GUDEN GUDEN: Ako sa vyrábajú jediné poctivé kúpeľné oplátky na Slovensku?

Rozpoviem vám príbeh Piešťanských kúpeľných oplátiek. Vždy som ich ako malý zbožňoval, a nemuseli byť ani Piešťanské. Neskôr, keď som sa začal viac zaujímať o to, čo jem, som zistil, že zloženie kúpeľných oplátiek je naozaj veľmi zlé – obsahujú stužené tuky, veľa cukru, syntetické arómy a len veľmi málo poctivých ingrediencií. A tak som si ich jednoducho prestal kupovať.

Všetko sa ale zmenilo asi pred dvomi rokmi, keď som objavil remeselnú výrobňu kúpeľných oplátok Guden Guden z Piešťan a zistil som, že ich zloženie je úplne iné ako zloženie všetkých ostatných – v oplátkach je maslo, čerstvé vajcia a mlieko a ich plnky neobsahujú žiadne arómy, keďže kvalitné suroviny majú vlastnú krásnu vôňu. Odvtedy som ich pravidelný zákazník, milujem ich oplátky, a aj preto som sa v rámci mojich ciest po Slovensku rozhodol ukázať vám príbeh Petra a Evi Drábových, ktorí túto rodinnú firmu vedú.

Sú jedineční nie len tým, že používajú kvalitné čerstvé ingrediencie, ale aj tým, že sa v čo najväčšej miere snažia využiť lokálne suroviny. Napríklad čerstvé vajíčka majú z lokálnej farmy vo Veľkom Orvišti. Náplne do oplátiek chutia skvele, spájajú tradíciu a moderné chute a sú vyrobené podľa vlastných originálnych receptúr presne tak, aby skvele doladili jemnú chuť krehkej oplátky. Nedávno začali vyrábať aj napolitánku „Kúsok Piešťan“, ktorá sa skvele hodí aj ako snack na výlet či túru. Počas mojej návštevy sme si prešli všetky kroky výroby, od úplného začiatku až po samotný predaj zákazníkom.

Výnimočnosť lokálnej výroby je aj v tom, že čerstvé oplátky necestujú stovky kilometrov, ale doslova len pár minút po dokončení putujú priamo k zákazníkom, ktorí si na nich pochutnávajú. Myslím, že viac slov je zbytočných pretože o tom, ako ich v Guden Guden vyrábajú, sa môžete sami presvedčiť vo videu, ktoré som pre vás natočil:

O Lokálžrawetz