Na návšteve vo Včelej alchýmii

Na návšteve vo Včelej alchýmii

Tradícia včelárov a kvalitného medu na Slovensku funguje dlhé roky. Med si kúpite v podstate v každom regióne, od severu na juh, a od západu na východ. Aj medzi včelármi je však veľa nepoctivých, ktorí šalamúnsky maskujú to, že med, ktorý vydávajú ako vlastný, v skutočnosti ich vlastný nie je. A niekedy to možno ani nie je med. Ja som však na východe Slovenska objavil malú rodinnú včelársku farmu, ktorú vedie Matúš spolu so svojou manželkou Mariannou, a starajú sa o niekoľko desiatok včelích rodín. Ich fantastické a jedinečné medy som ochutnal už dávnejšie, ale som veľmi rád, že sa mi ich podarilo konečne navštíviť. Na vlastné oči som sa presvedčil, že  Včelia alchýmia vyrába naozaj úžasné produkty. Veď kde inde by ste mohli ochutnať vŕbový či černicový med? Poďte sa spolu so mnou dozvedieť niečo viac o mede a včelárstve, a aj o tom, ako to vo Včelej alchýmii vyzerá. A na záver aj pár rád ako spoznať kvalitného včelára a dobrý med.

Úvod

O včelách  a včelárčení sme sa porozprávali pri ich úľoch neďaleko Prešova. Mimo hlavných ciest sa na tomto stanovisku starajú o niekoľko desiatov úľov. Dozvedel som sa veľa zaujímavých informácií, napríklad aj to, že včelári majú už prakticky po sezóne, a včelstvá sa pomaly pripravujú na zimu.

Spoločentsvo včiel

Všetko začína kvalitnou starostlivosťou o včelie rodiny. V jednom úle sa nachádza jedna včelia rodina, ktorá má jednu kráľovnú, robotnice, a trúdov. Vo včelej rodine panuje prísna hierarchia, a každý jedinec má svoju úlohu. Na konci sezóny je zväčša v úli veľmi málo trúdov. Včely sa inštinktívne boja ohňa, a tak včelári používaju dym, aby sa upokojili. Stačilo aj veľmi malé množstvo dymu na to, aby si včely túto správu takmer okamžite v rámci úľa posunuli ďalej.

V úli sa nachádza niekoľko rámikov, ktoré sú tesne vedľa seba, ale včely majú stále dostatok miesta. Do jednotlivých komôrok si podľa polohy rámikov v úli ukladajú buď zásoby v podobe medu alebo matka kladie vajíčka. Početnosť jednej včelej rodiny je rôzna, ale pohybuje sa v desiatkach tisíc.

Pokial sa komôrka naplní medom, ktorý si včely ukladajú ako zásobu do budúcnosti, zaviečkujú ho, čo môžete pekne vidieť aj na tejto fotke. Keď včelár chce dostať med von, musí najskôr jednotlivé plásty manuálne a opatrne odviečkovať. Následne sa rámiky vložia do medometu, kde sa z nich odstredivou silou vytočí med.

Včelia královná

My sme v úli hľadali aj včeliu kráľovnú, a aj sa nám ju podarilo nájsť. Aj z biologického hľadiska je život včiel fascinujúci. Jediná úloha kráľovnej je totiž klásť vajíčka, z ktorých sa liahnu buď robotnice (samičky) alebo trúdy (samčekovia). V dospelosti sú trúdy väčšie ako samičky. Zaujímavý je však spôsob, akým sa kráľovná „rozhoduje“ či sa narodia samčekovia ako samičky. Zjednodušene povedané, ak jej vajíčka oplodní spermia, narodí sa samička (robotnica), ak nie, narodí sa samček (trúd). Tento spôsob rozmnožovania je v prírode ojedinelý! Oplodnenie samozrejme vykonáva trúd, avšak mimo úľa. Samička si potom spermie uskladňuje, a postupne dochádza k oplodňovaniu vajíčok. Keď kráľovná nakladie do komôrok vajíčka, vyliahnut sa z nich larvy, o ktoré sa veľmi intenzívne starajú robotnice – kŕmia ich. Larvy rýchlo rastú, a po niekoľkých dňoch sa z nich vyliahne mladá včela, robotnica, ktorá ešte niekoľko dní strávi v úli.

Ako som spomínal na začiatku, tohtoročná sezóna včelárov je v podstate na konci. Zaujímavé je sa pozrieť na to, ako sú samotní včelári spokojní. V severnejších častiach Slovenska, a aj na východe, kde sa nachádza Včelia alchýmia, sezóna veľmi dobrá nebola. Veľa pršalo a bolo chladno. To je kombinácia, kedy včely nerady lietajú. NiektorÍ včelári na juhu si však sezónu pochvaľujú, a vo všeobecnosti platí, že majú omnoho väčšie znášky.

Kvalitný med

Bavili sme sa aj o tom, ako spoznať kvalitný med a dobrého včelára. A odpoveď nie je vôbec jednoduchá. Aj mnohí včelári predávajú totiž med, ktorý nie je ich. Rozhodne vám odporúčam kupovať med od včelárov, ktorých poznáte, a máte ich overených. Nikdy si nekupujte med, ktorý má na obale označenie „Zmes medov z EÚ“, a dajte si pozor aj na to, ak váš včelár má stále veľa medu. Je totiž prirodzené, že v jednom roku je medu viac ako v druhov, a môže sa stať, že niektoré tipy medu sú jednoducho vypredané. Tak ako aj vo Včelej alchýmii.

Inak, okrem klasických medov vyrábajú aj úžasné medy s ovocnými príchuťami. Do medu pridávajú esenciálne ovocné oleje, a poviem vám, že tá chuť a vôňa sú naozaj famózne! Okrem toho sa venujú aj výrobe liečivých prípravkov z vlastných produktov. Čas strávený s Matúšom a Mariannou ma utvrdil v tom, že práca včelára je skutočne Včelia alchýmia ?

Kde ich nájdete?

Pre presnú polohu sa pozrite na moju mapu TU. Včeliu alchýmiu nájdete aj na Facebooku TU.

Viac o včelách a včelárčení si môžete prečítať v článku na webe Gardeon TU

O Lokálžrawetz