Ako sa chová hovädzí dobytok v BIO kvalite?

Ako sa chová hovädzí dobytok v BIO kvalite?

V apríli je na západnom Slovensku už jar v plnom rozpuku, avšak na strednom Slovensku ešte len končí zima. Na farmách ešte funguje zimný režim. Jedna z fariem, ktorú som v tomto čase navštívil bola Farma Eko Produkt v Kremnických baniach, ktorú som úplnou náhodou objavil pár rokov dozadu. Ozval som sa teda majiteľom farmy – rodine Svitkových, a spýtal sa, či by boli ochotní mi ukázať farmu. No a o pár týždňov som už bol na farme.

Vedúcim farmy je pán Svitko, ktorý ma väčšinou farmy aj previedol. Rozprávali sme sa niekoľko hodín, a jedna z mojich prvých otázok bola, prečo produkujú mäso v bio kvalite. A odpoveď pána Svitka? „Je to jasné – keď chceme byť my zdravý, musíme konzumovať aj zdravé mäso“. Na farme produkujú hovädzie a teľacie mäso prvotriednej kvality.

Počas mojej návštevy boli kravy v menších priestoroch ako zvyčajne, pretože im práve pracovníci čistili maštal. Tento proces trvá pár hodín, a hneď po ňom majú kravy k dispozícii celú maštaľ. V jednej z nich sú dospelé kravy spolu s teliatkami, až do doby, kým nie sú teliatka pripravené na porážku, čo je zhruba v ôsmich mesiacoch. Teliatka majú neustále prístup k matke, ale majú aj tzv. škôlky, kde si môžu oddychnúť a „skryť sa“ pred ostatnými. Kravy sa pasú väčšinu roka na okolitých lúkach, ktoré nie sú nijakým spôsobom hnojené ani postrekované, a počas zimného obdobia sú v maštali a kŕmia sa prevažne senom z lúk okolo. Okrem toho sa strava dopĺňa bio jadrovým krmivom.

Režim práce na farme je zhruba taký, že sa poráža jedna krava za cca 2 týždne priamo na farme, na mieste na to určenom. Tým, že sa krava nepresúva na veľké vzdialenosti, minimalizuje sa množstvo stresu, a ako hovorí pán Svitko, kvalita mäsa je potom omnoho vyššia, pretože mäso obsahuje napríklad menej vody. Pri každej porážke je prítomný veterinár. Následne sa v rozrábkarni krava naporcuje na veľké kusy, ktoré sa uložia do chladničky, kde niekoľko dní, cca jeden týždeň, zrejú pri konštantnej teplote a vlhkosti. Tento proces je extrémne dôležitý a pozitívne ovplyvňuje kvalitu a chuť mäsa. Následne sa mäso spracuje na jednotlivé výrobky – počas mojej návštevy sa pripravovali špekáčky a chystalo sa mäso na údenie. Na farme sa dajú kúpiť aj steaky, ktoré sa prirpavujú v procese tzv. mokrého zrenia, ktoré prebieha vo vákuu. Mimochodom steaky z tejto farmy som mal niekoľkokrát a chutia dokonale. Tým, že farma neprodukuje mäso vo veľkých množstvách, často sa stane, že steaky, sviečková či niektoré výrobky nie sú k dispozícii. A je to úplne v poriadku, pretože už sme si akosi príliš zvykli na fakt, že máme všetko stále dostupné.

Dôležite je spomenúť aj to, že farma produkuje mäso v bio kvalite, čomu prináležia aj intenzívnejšie kontroly. Títo ľudia chodia na ohlásené aj neohlásené kontroly, a nekontrolujú len samotné zvieratá, ale aj potravu, ktorou sa kŕmia a lúky, na ktorých sa pasú.

Úžasné bolo vidieť, že na farme pracuje aj dcéra pána Svitka, Anabela, ktorá má pod palcom výrobňu, kde dozerá na to, ako sa jednotlivé výrobky vyrábajú. Okrem toho pravidelne rozváža mäso do obchodov či reštaurácií, ktoré majú o toto kvalitné mäso záujem.

Napriek tomu, že farmárčenie na Slovensku je extrémne náročne, a zaberá veľa času, z rozprávania s pánom Svitkom a jeho dcérou bolo cítiť radosť a lásku ku svojej práci. Mohli to už milionkrát zabaliť či predať farmu, no napriek tomu to nevzdali, pretože chcú nám, Slovákom, dopriať kvalitné mäso. A u mňa je to jasné – veľmi držím tejto farme palce, a želám si, aby stále viac a viac Slovákov kupovalo mäso z udržateľných chovov, aký je aj tento.

Časť debaty sa točila aj okolo podpory štátu, a opätovne som sa dozvedel, že táto podpora je mizivá. Ako povedal pán Svitko, v mnohých krajinách EÚ, v prípade sucha, dostanú farmári extra finančnú podporu, aby vykryli straty spôsobené suchom (drahšie obilie či menej sena). Nuž a táto podpora na Slovensku chýba. Eko produkt využíva aj fondy Európnskej únie, a keďže ide o malú rodinnú farmu, všetkým papierom okolo toho sa venuje manželka pána Svitka. A nie je to veru jednoduchá práca. Vďaka finančnej injekcii z Európskej únie majú dve krásne maštale…

O Lokálžrawetz